BiographiesLifestyle

Satyendra Kumar Jain Biography – Cabinet Minister in the Government of Delhi

Satyendar Kumar Jain is a Cabinet Minister in the Government of Delhi and a politician from Aam Aadmi Party. He is one of the seven cabinet ministers in the Government of Delhi led by Arvind Kejriwal.

Quick Info→
Real Name: Satyendar Kumar Jain
Profession: Indian Politician
Birthplace: Kirthal, Uttar Pradesh, India
Spouse: Poonam Jain
Age: 57 years

Satyendra Kumar Jain is a Cabinet Minister in the Government of Delhi and a politician from the Aam Aadmi Party. He is one of the seven cabinet ministers in the Government of Delhi led by Arvind Kejriwal. His portfolio includes Health & Family Welfare, Industries, Home, Power, Water, Urban Development, and Irrigation & Flood Control. He is currently in his third term as Delhi Health Minister. In his First tenure he served as Health & Family welfare, Gurudwara Elections and Industries Minister from 28 December 2013 to 14 February 2014 and, In his Second tenure, he served as Health & Family Welfare, Industries, Home, PWD, Power, Water, Transport, Urban Development, and Irrigation & Flood Control from 14 February to 13 February 2020 in the previous AAP Governments. Jain is an architect by profession.

Satyendra Kumar Jain Biography
Satyendra Kumar Jain Biography
Satyendra Kumar Jain Biography
Cabinet Minister, Government of Delhi
Incumbent
Assumed office
14 February 2015
Lieutenant Governor Najeeb Jung
Anil Baijal
Vinai Kumar Saxena
Chief Minister Arvind Kejriwal
Ministry and Departments
  • Home
  • Health
  • Power
  • Water
  • Industries
  • Urban development
  • Irrigation
  • Flood Control
Preceded by President’s Rule
In office
28 December 2013 – 14 February 2014
Lieutenant Governor Najeeb Jung
Chief Minister Arvind Kejriwal
Ministry and Departments
  • Health
  • Industries
Preceded by Kiran Walia
Succeeded by President’s Rule
Member of the Delhi Legislative Assembly
Incumbent
Assumed office
14 February 2015
Preceded by President’s rule
Constituency Shakur Basti
In office
28 December 2013 – 14 February 2014
Preceded by Shyam Lal Garg
Succeeded by President’s rule
Constituency Shakur Basti
Personal details
Born 3 October 1964 (age 57)
Kirthal, Uttar Pradesh
Nationality Indian
Political party Aam Aadmi Party
Spouse(s) Poonam Jain
Children Soumya Jain and Shreya Jain
Education Architecture
Occupation Politician
Portfolio Health & Family Welfare, Industries, Home, Power, Water, Urban Development and Irrigation & Flood Control.

Early life

Satyendra Jain was born in Village Kirthal, District Baghpat, Uttar Pradesh. He did his schooling at Ramjas School, No.2, Delhi, and completed his Graduation in Architecture from the Indian Institute of Architects.

Political career

Jain began his foray into politics after becoming involved with Anna Hazare’s movement against corruption.

Satyendra Kumar Jain Biography
Satyendra Kumar Jain Biography

Prior to his involvement with politics Jain worked at the Central Public Works Department (CPWD), later quitting the job to set up an architectural consultancy firm. Jain has also been involved in work with social welfare organizations; he has been involved with Drishti, an organization working to help the visually impaired, and SPARSH, an organization dedicated to the empowerment and welfare of the physically and mentally challenged. He served in Health & Family Welfare, Industries, homes, PWD, Power, Water, Urban Development, and Irrigation & flood control. He is currently in his third term as Delhi Health Minister. In his First tenure he served as Health & Family welfare, Gurudwara Elections and Industries Minister from 28 December 2013 to 14 February 2014 and, In his Second tenure, he served as Health & Family Welfare, Industries, Home, PWD, Power, Water, Transport, Urban Development and Irrigation & Flood control from 14 February to 13 February 2020. He was re-elected from Shakur Basti Assembly Constituency in the recent Assembly elections and is presently serving as Minister of Health & Family Welfare, Industries, Home, PWD, Power, Water, Urban Development and Irrigation & flood control, Government of NCT of Delhi.

READ  Max Verstappen Biography - "Prince of Jeddah Circuit", Wins Saudi Arabia Grand Prix

Jain won for the third time in a row from Shakur Basti Assembly with a margin of 7,592 votes.

He is also said to be a close aide of Arvind Kejriwal.

In 2022, Jain was appointed in charge of the Assembly election in Himachal Pradesh.

Jain has been accused by the Enforcement Directorate of money laundering after CBI filed a case in 2017. Jain was questioned in 2018 after which there was no major progress in the case.

In early 2022, AAP leader Arvind Kejriwal stated that he had information from sources that government agencies were planning to arrest Jain just before the 2022 Punjab Legislative Assembly election. AAP won the Punjab elections. Jain had stated, “They (ED) are welcome to come whenever they want. Even before this, they have raided me twice but all has been in vain. This is all politics and they also did it during the last Punjab elections. ED, CBI all are welcome. I am ready, if they want to arrest me, they can arrest me.” In May 2022, ED arrested him in the 2017 case. Delhi deputy chief minister Manish Sisodia condemned the arrest and called it a fake case.

Personal life

Jain lived with his family in Saraswati Vihar in North West Delhi and now lives in a government bungalow on Civil lines. His father was a retired teacher who moved to Delhi after Jain’s birth from his hometown Kirthal in Baghpat tehsil, in the state of Uttar Pradesh.

Satyendar Jain with his Wife
Satyendar Jain with his Wife

Money Laundering Case

In August 2017, the Central Bureau of Investigation (CBI) filed an FIR against Satyendra Jain in a money laundering case. The ED had registered a criminal case against the AAP leader based on this FIR which was lodged by the Central Bureau of Investigation (CBI) in which it had been alleged that Jain could not explain the source of funds received by four companies in which he was a shareholder. The companies have reportedly laundered money to the tune of Rs 16.39 crores from 2010 to 2014.

READ  Bernard Arnault Biography - All about the World's Richest Man

Covid-19 pandemic

On 17 June 2020, Jain tested positive for COVID-19.

In June 2020, all Jain’s departments were temporarily taken over by the Dyt. C.M Manish Sisodia, citing his health issues as he himself was battling the COVID-19 virus. However, Jain retained the status of a minister without any department.

Earlier, Jain traveled from one hospital to another and was looking closely at the circumstances and developments in the hospitals while treating COVID patients.

On 20 June 2020, he was administered plasma therapy at the hospital in Saket, and on 24 June it was reported that his condition had improved considerably On 2 May 2021 his father died due to COVID-19.

Source Url

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
%d bloggers like this: